Pojęcie bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo było i jest nieodłączną częścią życia człowieka, ponieważ wiąże się z możliwością funkcjonowania w określonym świecie. Pojęcie bezpieczeństwa od zarania dziejów było przedmiotem zainteresowania człowieka.
Czym jest zatem bezpieczeństwo w XXI wieku?
Z tym pojęciem wiążą się cztery wartości
– przetrwanie
-jakość życia
– niepodzielność terytorialna
-zachowanie niepodległości
Pojęcie bezpieczeństwa krajowego jest tożsame z pojęciem bezpieczeństwa narodowego , które to jest stanem zapewniającym nie tylko utrzymanie państwa , ale także jego rozwój. Obowiązkiem władzy jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa za pomocą środków militarnych, politycznych ale także ekonomicznych . Na bezpieczeństwo narodowe składają się następujące czynniki:
– czynnik militarny – stan i potencjał sił zbrojnych państwa , będących w stanie obronić kraj przed napaścią
– czynnik demograficzny – determinuje go stan populacji w danym kraju
– czynnik ekonomiczny – państwo nie może się uzależnić ekonomicznie od innych krajów
– czynnik polityczny – stabilność polityczna w kraju
Reasumując , można stwierdzić ,iż dwa pojęcia bezpieczeństwo krajowe i narodowe są składnikiem szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego ,a więc jednego z rodzaju bezpieczeństwa odnoszącego się do zagrożeń i przeciwdziałań wobec nich występujących wewnątrz państwa.
Pojęcie bezpieczeństwa wewnętrznego wiąże się z procesem zaspokajania potrzeb i interesów społeczeństwa danego kraju i jest naczelnym zadaniem polityki państwa
Bezpieczeństwo wewnętrzne kształtuje się w relacjach pomiędzy zagrożeniami, poziomem bezpieczeństwa, polityką bezpieczeństwa a poczuciem bezpieczeństwa.
Poziom bezpieczeństwa – rozumiany jako pewien obiektywnie mierzony stan bezpieczeństwa panujący na obszarze państwa – znajduje się pomiędzy zagrożeniami a polityką bezpieczeństwa. Zagrożenia bezpieczeństwa – możliwość ataku, katastrofy czy akcji o podobnych skutkach, same ataki i ich konsekwencje – wpływają na poziom bezpieczeństwa.
Polityka bezpieczeństwa – przez jej realizację przez odpowiednie organy państwa – wpływa również na poziom bezpieczeństwa. Z kolei poziom bezpieczeństwa jest odbierany przez przebywających na terytorium danego państwa i przekłada się na ich subiektywne poczucie bezpieczeństwa.
Poczucie bezpieczeństwa – wyrażane przez społeczeństwo w prezentowanych opiniach, wynikach sondaży, akcjach takich jak petycje, marsze protestacyjne – jest z kolei jednym z czynników kształtujących politykę bezpieczeństwa, innym jest obraz rzeczywistych czy też wyobrażonych zagrożeń w oczach kształtujących ową politykę.
Ja osobiście za najbardziej trafną definicję pojęcia bezpieczeństwa wewnętrznego w XXI wieku uważam stwierdzenie Prof. dr hab. Katarzyny Żukrowskiej:
„Bezpieczeństwo wewnętrzne jest domeną polityki wewnętrznej danego kraju. Tak jest do dzisiaj, choć zmienił się zarówno charakter i rodzaj zagrożeń, jak i metody zapobiegania im. Globalizacja, rozwój międzynarodowej komunikacji komunikowania wymagają umiędzynarodowienia sfery bezpieczeństwa wewnętrznego, co ma miejsce, ale brak, jak na razie, pełnego przekonania o takiej konieczności, co jest wywołane wieloma specyficznymi warunkami. Do najważniejszych należy zaliczyć: brak zmian w myśleniu o bezpieczeństwie, narodowy charakter służb specjalnych, utajnienie zasad ich działania, wysokie koszty oraz wykorzystywanie często przez nich do finansowania nielegalne źródła dochodów, opierające się na współpracy z przestępczością zorganizowaną” – stwierdza Katarzyna Żukrowska
Katarzyna Żukrowska, Pojęcie bezpieczeństwa i jego ewolucja, w: Bezpieczeństwo międzynarodowe, pod redakcją naukową Katarzyny Żukrowskiej i Małgorzaty Gracik, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2006, strona 21.
Autor: Maciej Prusak